17 Ocak 2021 Pazar

İçişleri Bakanlığı'ndan 30 Ağustos açıklaması geldi

Migrenin özellikleri ve Tedavi Yöntemleri

Her 10 Kişiden birinin yaşadığı migren dayanılmaz ağrılarla yaşam kalitesini düşürmekte. Yalnızca baş ağrısı değil bulantı, kusma, ışık, ses ve koku hassasiyetlerinin de etkilemekte.Migren ağrılarından kurtulmak veya azaltmak için neler yapılmalı ? Migreni tetikleyen faktörler nelerdir hepsi haberimizin detayında yer almaktadır.

21 Kasım 2019 Perşembe 12:32
Migrenin özellikleri ve Tedavi Yöntemleri
 Her 10 Kişiden birinin yaşadığı migren dayanılmaz ağrılarla yaşam kalitesini düşürmekte. Yalnızca baş ağrısı değil bulantı, kusma, ışık, ses ve koku hassasiyetlerinin de etkilemekte.Migren ağrılarından kurtulmak veya azaltmak için neler yapılmalı ? Migreni tetikleyen faktörler nelerdir hepsi haberimizin detayında yer almaktadır.


Migren nedir
 ?

Migren, hasta yaşamında uzun yıllar boyunca var olan, birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilen ağrı ataklarının olduğu, eşlik eden birçok belirtiyi barındıran ve ataklar arasında baş ağrısı şikayetinin bulunmadığı klinik bir sendromdur. Migren hastalarının atakları sırasında sağlıklı toplumun geneline göre yaşam kalitesi düşüktür. Ailesinde migren olan kişilerin çocuklarında migren olma riski toplumdakinden yüksektir. Genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol aldığı bir hastalık olan migren, saf genetik geçişli bir hastalık değildir. Auralı migren ve aurasız migren olmak üzere iki ana alt tipi bulunur. Migren ataklarının %10'unu oluşturan auralı migren, baş ağrısı gelişiminden yaklaşık bir saat önce, zig zag çizgiler şeklinde görülen halüsinasyonlar, bulanık görme, ışık çakmaları ya da skotom olarak bilinen görüş alanında boşlukların varlığı gibi geçici duyusal belirtiler ile kendini gösterir. Ayrıca baş dönmesi, hissizlik, karıncalanma, kol ve bacaklarda güçsüzlük, duyu kaybı ve kelimelerin birbirine girmesi gibi diğer belirtiler ile de görülebilir. Auranın varlığı, atak şiddetinin bir göstergesi değildir. Aurasız migren atakları da auralı migren atakları kadar şiddetli olabileceği gibi daha şiddetli de olabilir.

Migren neden olur?

Migrenin atta yatan sebepleri aydınlanmış olsa da nedenleri hâla tam olarak anlaşılamamıştır. Genetik, santral, vasküler, ve nöronal sebepleri bulunan migrenin, biyokimyasal ve fizyolojik risk faktörleri de migrene zemin hazırlar. Tetikleyici faktörler ise migrenin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Migrenin genetik geçişi, auralı migrende görülürken; aurasız migren genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonu ile açıklanır. Migren, beyindeki sinirler ve kan damarlarında oluşan değişiklikler sonucu ortaya çıkan bir baş ağrısı tipidir. Migrenli bireylerde ataklara duyarlı olan bir sinir sistemi mevcuttur ve ataklar, dış çevredeki bazı faktörler ile tetiklenebilir. Bir atak tetiklendiğinde beyindeki migren oluşturucusu denen yer harekete geçer. Bu durum beyindeki kan damarlarının genişlemesine ve sinirlerin inflamasyonuna yol açar. Daha sonra bunlar, atak sırasındaki ağrı ve diğer belirtilere neden olacak olan beyinde yer alan trigeminal sinirin aktive olmasına yol açar ve migren oluşur.,


Migren Belirtileri

Boğulma ağrısı tipik olarak başın 1 tarafında şakalara yakın yerlerde, alın ve gözlerde meydana gelir. Migren baş ağrıları, ışığa, sese veya merdivenlere tırmanma gibi hafif eforlara çok duyarlı olabilir. Birçok insanın bulantı, kusma veya görme problemleri vardır. Acı, insanları işlerini veya diğer aktiviteleri yapmasını engelleyebilir.Auralı Migren

Migren baş ağrısından muzdarip insanların yaklaşık% 20'sinde ağrıdan yaklaşık bir saat önce yaklaşık 20 dakika kadar bir aura olacaktır. Yanıp sönen ışıklar, dalgalı çizgiler veya noktalar görebilirler veya bulanık görme veya kör noktalar olabilir. Bunlara "klasik migren baş ağrıları" denir.

Migren Uyarı İşaretleri

Bazı insanlar migren başlamadan önce ruh hallerinde değişiklik yaşayabilirler. Daha heyecanlı, sinirli veya depresif olabilirler. Diğerleri komik bir koku ya da tat gibi bir algıyı algılayabilir. Daha çok yorgun hissedebilir, sık sık ya da kas gerginliği yaşayabilirler. Herhangi bir baş ağrısından 24 saat önce meydana gelebilen bu prodrom fazı yaklaşık 4 kişiden 1'inde görülür.

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren hastalığında iki tür tedavi yönteminden söz etmek mümkündür. Bunlar;

 • Ağrı kesici ile tedavi
 • Koruyucu tedavi

Migrende ağrı kesici ile tedavi yöntemi ,triptan adı verilen ilaçların kullanıldığı genellikle ayda 2-3 kez ağrısı olan kişiler için yeterli bir yöntemdir. Ağrısı olan kişi ağrı kesiciyi belirtilen dozda tüketir.

Migren hastalığında koruyucu tedavi yöntemi ise, baş ağrısı sayısını, ağrının şiddetini ve sıklığını azaltmak için kullanılmaktadır. Migren tedavisinde kullanılan bu yöntemde; Depresyon giderici ilaçlar, bazı kalp ilaçları ve sara epilepsi hastalığında kullanılan ilaçların bazılarından yararlanılmaktadır. Tedavi yönteminin süresi hastadan hastaya değişmek ile birlikte 3-4 ay kadar sürmektedir.

Migreni Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Migrenin tek bir nedeni yoktur ve içinde bulunduğunuz koşullar ve tetikleyici faktörler migren atağını başlatabilmektedir. Migreni etkileyen faktörlerden bahsedecek olursak. Bunlar;

 • Hormonal değişiklikler
 • Çevresel Faktörler
 • Gıdalar
 • Egzersiz/Yorgunluk
 1. Hormonal Değişiklikler;

 • Adet değişiklikleri
 • Doğum kontrol hapları
 • Gebeliğin ilk 3 ayı ve doğumdan sonraki 6 ay
 • Menopoz döneminde hormon tedavileri sonucunda meydana gelen hormonal değişiklikler migreni tetiklemektedir.
 1. Çevresel Faktörler;

 • Parlak ve yanıp sönen ışıklar
 • Bilgisayar oyunları
 • Kızgınlık,çok neşe gibi duygular
 • Öğün atlama,aç kalma
 • Duman ve parfüm gibi güçlü kokular
 • Uyku düzensizliği
 • İklim değişiklikleri
 1. Gıdalar;

 • Herkeste aynı etkileri göstememekle birlikte ,
 • Mayalı alkoller,kırmızı şarap,
 • Aşırı kahve ve kafein,aşırı çay ,
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Turşular
 • Hazır gıdalar
 • Nitrat içeren gıdalar
 1. Egzersiz/yorgunluk;

 • 30 dk ve üzeri düzensiz ve uzun süreli devam eden zorlayıcı egzersizler migren hastalarını olumsuz etkilemektedirler. Migren hastaları,20 dakikalık kısa egzersizlerle belli bir süre dinlenip sonra egzersize devam ederek kendi programlarını oluşturmalıdırlar.Migren Hastalığı İçin Doğal ÇözümlerBitkisel Öneriler 

Magnezyum zengini yiyecekler: Migren hastalığının bitkisel çözümünün en önemli adımlarından biri magnezyum zengini yiyeceklerden geçiyor. Bu önemli mineralin eksikliğinin migreni tetiklediği biliniyor. Hatta bazı ağrı kliniklerinde hastalara kronik baş ağrıları için yüksek dozlarda magnezyum takviyesi veriliyor. O halde hemen magnezyum zengini besinlere diyetinizde yer açacaksınız. Fasulyeden mercimeğe ve börülceye kadar tüm kuru baklagiller, ıspanak ve ceviz hepsi zengin birer magnezyum deposudur. Ama eğer daha ileri seviyede bir magnezyum eksikliği mevcut ise magnezyum takviyesi almanızda fayda var. 

Zencefil 

Migrenin bitkisel tedavisinde yaygın olarak kullanılan zencefil antienflamatuar etkisiyle, ağrıyı hafifletir ve migren ataklarına genelde eşlik eden mide bulantısı karşı birebirdir. Bu iki etki bir araya gelince ortaya tam bir anti-migren güç olan zencefil çıkıyor. 

Biberiye 

Hoş kokusu ile salataları ve et yemeklerini çeşnilendirmek için de kullanılan bu odunsu bitki, halk arasında baş ağrısına karşı etkisi ile tanınır.   

Yeri gelmişken bitkisel tedavilerle ilgili önemli bir noktaya açıklık getirmek istiyorum. Ülkemizde bitkilerle tedavi denilince, aktardan alınan bitkileri kullanarak yapılan tedaviler akla geliyor. Bu son derece yanlış! Bitkilerle tedavi, bu konunun eğitimini almış uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tedavi şeklidir. Çünkü bitkilerin de tıpkı ilaçlar gibi doğru dozlarda kullanılması gerekir ve yine ilaçlar gibi muhtemel yan etkileri vardır. “Bitkisel ilaçların yan etkisi olmaz” algısı, son derece yanlıştır. Ayrıca,  aktarların tıp eğitiminin olmadığını lütfen unutmayın. 

 Bitkinin yetiştiği toprak, iklim, toplanma ve kurutulmama koşulları, aktarın rafında bekleme süresi gibi faktörlerin bitkinin içindeki etken madde miktarını değiştirdiğini belirtmek istiyorum. Avrupa’ya gitmiş olanlar bilirler, oralarda tıbbi bitkiler, aktarlarda değil, eczanelerde satılır. Doğrusu da budur ve ülkemizde de bitkisel tedaviler bu şekilde, bu titizlikte icra edilmelidir.

Artık ülkemizde bitkisel tedavilerle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın ciddi tedbirler alması ve fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) eğitiminin Türk doktorları arasında yaygınlaşması gerekmektedir. Fitoterapi bilen hekim sayısı arttıkça, bitkisel ilaçlarla doğru tedaviler de artacak ve halk sağlığı yolunda bitkisel tedaviler eşliğinde önemli ilerlemeler kaydedilecektir.

Anahtar Kelimeler: Migren
  Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV