24 Kasım 2020 Salı

İçişleri Bakanlığı'ndan 30 Ağustos açıklaması geldi

2020 Asgari Ücret ne Kadar Olacak ? Asgari Ücret Zammı Belli Oldu mu ?

Noyan Doğan: Yüzde 15 zam ihtimali Hükümetin yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 12, gelecek yıl için beklentinin ise yüzde 8.5 olduğuna dikkat çeken Hürriyet yazarı Noyan Doğan, memurlara yüzde 4 artı yüzde 4 zam yapılacağını belirterek, "Tüm bunları alt alta koyduğumuzda bana göre 2020’de asgari ücrete yapılacak zam oranı yüzde 15’ler civarında olacaktır. Belki bu oranın yüzde 18’e kadar çıkma ihtimali de var." dedi.

07 Aralık 2019 Cumartesi 17:44
2020 Asgari Ücret ne Kadar Olacak ? Asgari Ücret Zammı Belli Oldu mu ?

 Asgari ücrette zam pazarlığı başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek üzere ikinci toplantısını, Türk-İş'in ev sahipliğinde 10 Aralık'ta yapacak. Ay sonuna doğru rakam açıklanmış olacak.  İşçi ile işveren temsilcileri arasında kıyasıya bir pazarlığa sahne olması beklenen görüşmeler öncesi çalışanlar, 2020 asgari ücretle ilgili tahminleri merak ediyor.,

Türk-iş: En az 2578 TL olmalı 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmeleri başlamadan tavrını netleştirerek, "Yaşam maliyeti 2578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak" dedi. 

DİSK: en az net 3200 TL olsun

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "hem geçim ücretini hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda asgari ücret talebimiz en az net 3 bin 200 TL'dir." diyerek çıtayı hayli yükseğe çekti.

Uzmanları asgari ücret tahmini

Konunun uzmanı yazarlar ise asgari ücrette yüksek bir zam oranı beklemiyor. Bahsedilen net asgari ücret tahmini olarak 2267 ila 2380 bandında seyrediyor. Nedeni ise hükümetin enflasyon hedefi ve memurlara verilen yüzde 4+4 zam oranı. 

Resul Kurt: 2324 TL olabilir

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklisi yazar Resul Kurt, Star  gazetesindeki köşesinde "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2019 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 12,18 olarak açıklandı. Dolayısıyla asgari ücret artışının yüzde 12,18 ile yüzde 15 aralığında olması beklenebilir. 2019 yılı için asgari ücret brüt 2.558,40 TL olarak uygulanıyor. Bu durumda 2020 yılı için asgari ücretin en az 2.870 TL brüt ve 2267 TL net olacak. Enflasyon hedefinin üzerinde bir artış öngörülmüş ise en az 2.942 TL brüt ve 2324 TL net olması mümkün olacak." diye yazdı.

Noyan Doğan: Yüzde 15 zam ihtimali

Hükümetin yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 12, gelecek yıl için beklentinin ise yüzde 8.5 olduğuna dikkat çeken Hürriyet yazarı Noyan Doğan, memurlara yüzde 4 artı yüzde 4 zam yapılacağını belirterek, "Tüm bunları alt alta koyduğumuzda bana göre 2020’de asgari ücrete yapılacak zam oranı yüzde 15’ler civarında olacaktır. Belki bu oranın yüzde 18’e kadar çıkma ihtimali de var." dedi.


Asgari ücretin 2020 için hangi düzeyde belirleneceğine yönelik olarak araştırmalar son hız devam ediyor. 2 Aralık 2019'da gerçekleştirilen ilk toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na Türk-İş ve DİSK teklifleri gündeme gelmişti. Sendikaların teklifleri Türk-İş için 2.578 TL olarak belirlenirken, DİSK tarafından ise 3.200 TL'lik talep geldi. İlk toplantı sonrasında ortak çalışmalar devam ederken, komisyon ve sendikalar arasında ortak rakamın isabetli ve hakkaniyetle bulunması ile ilgili olarak çeşitli diyaloglar gündeme geldi.

  İkinci Toplantı İçin Geri Sayım Başladı

2 Aralık günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yönetiminde gerçekleştiirlen Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının Aralık ayı boyunca devam edecek olan programı da kesinlik kazanmış oldu. Aktarılan bilgilere göre komisyonun ikinci toplantısı 10 Aralık'ta Türk-İş tarafında gerçekleştirilecek. Üçüncü toplantı ise iş verenleri temsilen 17 Aralık günü Türk İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafında yapılacak. Son toplantının ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda Aralık'ın son haftasında gerçekleşeceği konuşuluyor.

Türkiye asgari ücrette 22. sırada

AB üyesi 28 ülke arasında, yaklaşık 13 bin TL karşılığı 2 bin Avro asgari ücretle ilk sırada Lüksemburg yer alıyor. Toprak, “Komisyonda devletin temsili ağırlığı azaltılmalı, çalışan kesimlerin örgütlerinin temsiline olanak sağlanması gerekiyor. Asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisi, SGK primi kesintileri düşürülmeli ya da asgari ücretli gelir vergisinden muaf tutularak SGK primi için işverene en az yüzde 25 devlet desteği ve sübvansiyonun sağlanması gerekiyor” dedi.


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV